(Xchange) american democracy
|
Subject |
(Xchange) american democracy |
|
From |
Jan Dufek <33.3@xxxxxxxx> |
|
Date |
Mon, 24 Sep 2001 14:14:29 +0200 (CEST) |
Hi all,
today I recieved this mail from a friend working in an american company here in Czech Republic. It was sent by the company leaders to all the emlpoyees.
Democracy in american style:
> > >
> > > All,
> > >
> > > I was informed by Corporate security that they have intercepted a mail
> >with a sick joke about the terrible terrorist attack on the world trade
> >center. It appeared that this mail was send by someone outside of our
> >company. However I want to warn all of you that the company does not
> >tollerate this kind of behaviour in any way at any time and certainly not in
> >times like this. It may lead to immediate termination of the employement
> >contract. Be aware that certainly now all mails are being monitored very
> >carefully.
> > > I assume no one in right mind in our team will send these mails to anyone,
> >but nevetheless I warn everyone.
> > >
> > >
> > > V¹em zamìstnancùm,
> > >
> > > byl jsem informován na¹ím Corporate security (bezpeènostní slo¾ky LT), ¾e
> >zadr¾eli email obsahující nevhodný vtip o teroristickém útoku na svìtové
> >centrum v Americe. Ukázalo se, ¾e tento email byl odeslán nìkým zvenku na¹í
> >spoleènosti. Nicménì chtìl bych v¹echny zamìstnance varovat, ¾e spoleènost
> >nebude tolerovat toto chování v ¾ádné dobì, speciálnì dobì jako je tato.
> > > Mù¾e to vést k okam¾itému ukonèení zamìstnanecké smlouvy. Proto buïte
> >pøipraveni, ¾e od této chvíle se v¹echny emaily velice peèlivì monitorují.
> > > Pøedpokládám, ¾e by nikdo z vás takový email nìkomu poslal, ale pøesto vás
> >v¹echny pro jistotu varuji.
> > >
> > >
> > >
> > >
> >
> >---
> >Odchozí zpráva neobsahuje viry.
> >Zkontrolováno antivirovým systémem AVG (http://www.grisoft.cz).
> >Verze: 6.0.280 / Virová báze: 147 - datum vydání: 11.9.2001
> >
> >
>
>
> --------------------------------------------------------------------------------
> Get your FREE download of MSN Explorer at http://explorer.msn.com
>
>
---
** CREATED BY EMAIL.CZ **
http://www.email.cz <--- Get Your Free Email
<x-html><!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0 Transitional//EN">
<HTML><HEAD>
<META content="text/html; charset=iso-8859-2" http-equiv=Content-Type>
<META content="MSHTML 5.00.2614.3500" name=GENERATOR>
<STYLE></STYLE>
</HEAD>
<BODY bgColor=#ffffff>
<DIV><FONT face="Arial CE" size=2>:-))</FONT></DIV>
<DIV><FONT face="Arial CE" size=2>k</FONT></DIV>
<DIV><FONT face="Arial CE"
size=2>_____________________________________________________________<BR>chcete
vedet i to, co se do casopisu nevejde? <BR><A
href="http://www.ikoktejl.cz">www.ikoktejl.cz</A></FONT></DIV>
<DIV style="FONT: 10pt arial CE">----- Original Message -----
<DIV style="BACKGROUND: #e4e4e4; font-color: black"><B>From:</B> <A
href="mailto:zimage@xxxxxxxxxx" title=zimage@xxxxxxxxxx>zimage</A> </DIV>
<DIV><B>To:</B> <A href="mailto:petrsulc@xxxxxxxxx"
title=petrsulc@xxxxxxxxx>Sulc Petr</A> ; <A href="mailto:Milan_Selbicky@xxxxx"
title=Milan_Selbicky@xxxxx>Selbicky Milan</A> ; <A
href="mailto:swisboard@xxxxxxxx" title=swisboard@xxxxxxxx>Richard</A> ; <A
href="mailto:wragh@xxxxxxxxxx" title=wragh@xxxxxxxxxx>Radim</A> ; <A
href="mailto:Milos_Nekola@xxxxx" title=Milos_Nekola@xxxxx>Nekola Milos</A> ; <A
href="mailto:kucera@xxxxxxxxxxxxxxxxxxx"
title=kucera@xxxxxxxxxxxxxxxxxxx>Kùèa</A> ; <A href="mailto:kuba@xxxxxxxxxx"
title=kuba@xxxxxxxxxx>Kuba</A> </DIV>
<DIV><B>Sent:</B> Friday, September 21, 2001 4:50 PM</DIV>
<DIV><B>Subject:</B> Fw: FW: DOLEZITE OZNAMENIE!!!</DIV></DIV>
<DIV><BR></DIV>
<DIV> </DIV>
<DIV style="FONT: 10pt arial">----- Original Message -----
<DIV style="BACKGROUND: #e4e4e4; font-color: black"><B>From:</B> <A
href="mailto:jan_magasanik@xxxxxxxxxxx" title=jan_magasanik@xxxxxxxxxxx>Jan
Magasanik</A> </DIV>
<DIV><B>To:</B> <A href="mailto:zimage@xxxxxxxxxx"
title=zimage@xxxxxxxxxx>zimage@xxxxxxxxxx</A> </DIV>
<DIV><B>Sent:</B> Friday, September 21, 2001 12:30 PM</DIV>
<DIV><B>Subject:</B> Fwd: FW: DOLEZITE OZNAMENIE!!!</DIV></DIV>
<DIV><BR></DIV>
<DIV>
<DIV>
<P><BR><BR></P></DIV>
<DIV></DIV>
<DIV></DIV>>From: Vlado Deveèka <DEVECKA@xxxxxxxxxxxxxxx>
<DIV></DIV>>Reply-To: <DEVECKA@xxxxxxxxxxxxxxx>
<DIV></DIV>>To: <DEVECKA@xxxxxxxxxxxxxxx>
<DIV></DIV>>Subject: FW: DOLEZITE OZNAMENIE!!!
<DIV></DIV>>Date: Tue, 18 Sep 2001 10:15:04 +0200
<DIV></DIV>>
<DIV></DIV>>Toto je mail, ktory mi dnes rano (01-09-18) poslal moj kamarat,
pracujuci v
<DIV></DIV>>americkej firme v Prahe. Vivat demokracia po americky!!!
<DIV></DIV>>VAROVANIE: Ozaj... ak mate co i len nepatrne sklony k paranoji,
radsej tento
<DIV></DIV>>mail ani necitajte!
<DIV></DIV>>
<DIV></DIV>>-----Original Message-----
<DIV></DIV>>
<DIV></DIV>>KUA!!! Chlapi, Big Brother is watching me !!!!!!!!!!
<DIV></DIV>>
<DIV></DIV>>PRETO DODRZUJTE NASLEDUJUCE:
<DIV></DIV>>prosim aby ste mi nezasielaly vtipy na pracovnu adresu, a hlavne
nie v
<DIV></DIV>>anglictine na temu 11.9. Sleduju mi maily centralne v Amerike
podla
<DIV></DIV>>klucovich slov. Dokonca sa zastavuju maily ktore obsahuju usr/bin
(ano aj
<DIV></DIV>>tento mail skonci v ich schranke) a dalsie klucove slova (Usama,
bin, Ladin,
<DIV></DIV>>Bush, George, Twins, WTC, NY, NYC atd). Taky maly Lucent Echelon.
Preto
<DIV></DIV>>zmente moju adresu v distribution liste.
<DIV></DIV>>Dajte to vediet aj ostatnym.
<DIV></DIV>>Masova hysteria a smad Amikov po krvi sa premietol do tejto
bizarnej podoby.
<DIV></DIV>>Doporucujem precitat clanok na:
<DIV></DIV>>
<DIV></DIV>>http://www.nationalreview.com/coulter/coulter091301.shtml
<DIV></DIV>>
<DIV></DIV>>Neviem ci je viac zalostne, ked nejaky dement, (ko)2t-vyjebanec
potporuje
<DIV></DIV>>utoky na USA, alebo ked nejaka s prepacenim KRAVA (v SMSke:
<|>) pozaduje
<DIV></DIV>>to, co pise v poslednom odstavci. Jak keby boli s A.H. rodina....
<DIV></DIV>>
<DIV></DIV>>Dakujem a prajem prijemny den. Mne ho uz sucasny zamestnavatel
pokazil,
<DIV></DIV>>skurvil a ukazal co je to demokracia po americky. Sieg Bush!
<DIV></DIV>>Salama alejkum.......(i toto zrejme sleduju.)
<DIV></DIV>>
<DIV></DIV>>Doporucujem:
<DIV></DIV>>
<DIV></DIV>>http://www.novinky.cz/Index/Politika/8880.html?from=seznam_hp
<DIV></DIV>>
<DIV></DIV>>a film Vrteti psem.
<DIV></DIV>>
<DIV></DIV>>
<DIV></DIV>> > Subject: Inappropriate joke
<DIV></DIV>> > Importance: High
<DIV></DIV>> >
<DIV></DIV>> > All,
<DIV></DIV>> >
<DIV></DIV>> > I was informed by Corporate security that they have
intercepted a mail
<DIV></DIV>>with a sick joke about the terrible terrorist attack on the world
trade
<DIV></DIV>>center. It appeared that this mail was send by someone outside of
our
<DIV></DIV>>company. However I want to warn all of you that the company does
not
<DIV></DIV>>tollerate this kind of behaviour in any way at any time and
certainly not in
<DIV></DIV>>times like this. It may lead to immediate termination of the
employement
<DIV></DIV>>contract. Be aware that certainly now all mails are being
monitored very
<DIV></DIV>>carefully.
<DIV></DIV>> > I assume no one in right mind in our team will send these
mails to anyone,
<DIV></DIV>>but nevetheless I warn everyone.
<DIV></DIV>> >
<DIV></DIV>> >
<DIV></DIV>> > V¹em zamìstnancùm,
<DIV></DIV>> >
<DIV></DIV>> > byl jsem informován na¹ím Corporate security (bezpeènostní
sloµky LT), µe
<DIV></DIV>>zadrµeli email obsahující nevhodný vtip o teroristickém útoku na
svìtové
<DIV></DIV>>centrum v Americe. Ukázalo se, µe tento email byl odeslán nìkým
zvenku na¹í
<DIV></DIV>>spoleènosti. Nicménì chtìl bych v¹echny zamìstnance varovat, µe
spoleènost
<DIV></DIV>>nebude tolerovat toto chování v µádné dobì, speciálnì dobì jako
je tato.
<DIV></DIV>> > Mùµe to vést k okamµitému ukonèení zamìstnanecké smlouvy.
Proto buïte
<DIV></DIV>>pøipraveni, µe od této chvíle se v¹echny emaily velice peèlivì
monitorují.
<DIV></DIV>> > Pøedpokládám, µe by nikdo z vás takový email nìkomu poslal,
ale pøesto vás
<DIV></DIV>>v¹echny pro jistotu varuji.
<DIV></DIV>> >
<DIV></DIV>> >
<DIV></DIV>> >
<DIV></DIV>> >
<DIV></DIV>>
<DIV></DIV>>---
<DIV></DIV>>Odchozí zpráva neobsahuje viry.
<DIV></DIV>>Zkontrolováno antivirovým systémem AVG (http://www.grisoft.cz).
<DIV></DIV>>Verze: 6.0.280 / Virová báze: 147 - datum vydání: 11.9.2001
<DIV></DIV>>
<DIV></DIV>>
<DIV></DIV></DIV><BR clear=all>
<HR>
Get your FREE download of MSN Explorer at <A
href="http://go.msn.com/bql/hmtag_itl_EN.asp">http://explorer.msn.com</A><BR></BODY></HTML>
</x-html>From ???@??? Wed Sep 26 13:32:59 2001
Return-Path: <owner-xchange@xxxxxxxxxx>
Received: (from majordomo@localhost)
by www.rixc.lv (8.11.0/8.11.0) id f8PFQfL31790
for xchange-outgoing1; Tue, 25 Sep 2001 17:26:41 +0200
Received: from tomts10-srv.bellnexxia.net (tomts10.bellnexxia.net [209.226.175.54])
by www.rixc.lv (8.11.0/8.11.0) with ESMTP id f8PFQec31787
for <xchange@xxxxxxxxxx>; Tue, 25 Sep 2001 17:26:40 +0200
Received: from sympatico.ca ([65.92.213.175]) by tomts10-srv.bellnexxia.net
(InterMail vM.4.01.03.16 201-229-121-116-20010115) with ESMTP
id <20010925141959.USRF23613.tomts10-srv.bellnexxia.net@xxxxxxxxxxxx>
for <xchange@xxxxxxxxxx>; Tue, 25 Sep 2001 10:19:59 -0400
Message-ID: <3BB09289.19D06B70@xxxxxxxxxxxx>
Date: Tue, 25 Sep 2001 10:19:53 -0400
From: Ian Chuprun <ianc@xxxxxxxxxxxx>
X-Mailer: Mozilla 4.73C-CCK-MCD {C-UDP; EBM-APPLE} (Macintosh; U; PPC)
X-Accept-Language: en
MIME-Version: 1.0
To: Xchange List <xchange@xxxxxxxxxx>
Subject: (Xchange) Attention Canadian Audio Artists
Content-Type: text/plain; charset=iso-8859-1
Content-Transfer-Encoding: 8bit
Sender: owner-xchange@xxxxxxxxxx
Precedence: bulk
Errors-To: postmaster@xxxxxxxxxx
Status:
Announcing:
Jeu de temps / Times Play 2002
a project for young and /or emerging sound artists and composers.
Check out the call for participation:
http://cec.concordia.ca/jttp/2002/call.htm
=>=>=>=>=>=>=>=>=>=>=>=>=>=>=>=>=>=>=>=>=>=>=>=>
Communauté électroacoustique canadienne (CEC)
Canadian Electroacoustic Community (CEC)
http://cec.concordia.ca
<=<=<=<=<=<=<=<=<=<=<=<=<=<=<=<=<=<=<=<=<=<=<=<=
| | | | | | | | | | | | | |
(a) (c) (o) (u) (s) (t) (i) (c) ( ) (s) (p) (a) (c) (e)
| | | | | | | | | | | | | |
information&comunication channel | for net.broadcasters
http://xchange.re-lab.net (Xchange) net.audio network
xchange search/webarchive: http://xchange.re-lab.net/a/